Dlaczego ETOS JG?

Skąd nazwa stowarzyszenia ETOS Jelenia Góra?

ETOS jest zbiorem ideałów, wzorców, kodeksem postępowania i zbiorem wartości do których dążymy w naszym społeczeństwie.

Większość z nas jest świadomych tego, że ideał w rzeczywistości nie istnieje. Nie zmienia to faktu, że każdy z nas powinien dążyć do ideałów z którymi się utożsamia.

Doskonalenie wszystkiego co robimy w swoim życiu osobistym jak i zawodowym powinno być obowiązkiem każdego z nas. Taka postawa nie musi być tylko utożsamiana z  często negowanymi zasadami doskonalenia wykorzystywanymi w popularnych metodach zarządzania (np. Lean Management) ale przede wszystkim powinna wynikać z podstawowych źródeł wartości naszego społeczeństwa.

Rozwój talentów jakie otrzymaliśmy to jest jedna z zasad etosu do jakiego dążymy.

 

Dlaczego ETOS?

Idea powrotu do podstawowych wartości jakimi powinien się kierować każdy człowiek będący na służbie społeczeństwa (urzędnik, polityk, policjant itd.) w obecnych czasach jest szczególnie ważna i potrzebna. Ciągłe konflikty, zawodowe uprawianie polityki zamiast zajmowania się sprawami naprawdę istotnymi dla społeczeństwa przyczyniają się do coraz większego ograniczania zaufania do organów administracji publicznej. W takiej sytuacji niemal koniecznym jest powrót do ideałów i wartości jakimi powinni się kierować ludzie, którzy zdecydowali się podjąć wyzwania z ramienia administracji publicznej.

Tą podstawową wartością która ma kierować takich ludzi jest właśnie służba społeczeństwu z jednoczesnym respektowaniem postaw godnościowych, które są wyznawane przez większość ludzi z danej grupy społecznej.

Dążenie do ETOSU służby publicznej na rzecz dobra społeczeństwa musi być nadrzędnym celem  i misją każdego, który takiej służby się podejmuje.

 

Dlaczego ETOS JELENIA GÓRA?

Odpowiedź jest prosta. Jelenia Góra jest naszą lokalną ojczyzną w której wielu z nas się urodziło, wychowywało, czy przybyło i pozostało. Marginalizowanie naszego miasta niestety jest istotnym problemem, który przyczynia się do migracji młodych ludzi za pracą, lepszym życiem. Wielu z nas było zmuszonych do migracji z Jeleniej Góry za pracą.

Idea stworzenia ETOSU w jeleniogórskiej administracji może być wkładem każdego z nas, któremu nie jest obojętny rozwój naszego miasta i pięknego regionu turystycznego w poprawę sytuacji, zmianę niekorzystnego trendu. Zacznijmy się angażować w rozwój naszego regionu nie w myśl własnego interesu ale pomocy innym, przyłożenia się nawet w niewielkim stopniu w rozwój regionu czy poprawę bytu naszego społeczeństwa.

Sam fakt, że możemy pomóc innym może być dla nas najcenniejszą zapłatą!

Tak więc zapraszamy do wsparcia każdego kto zechce się nawet w najmniejszym stopniu zaangażować w misję ETOSU Jelenia Góra.